AKSYSTEM

Neokrádá mě můj poskytovatel? Inflace v cloudovém hostingu aneb jak nenaletět v době zdražování.

Inflace, slovo, které slýcháme v médiích, od známých, a především od obchodních partnerů. Všechno kolem nás zdražuje a slovo inflace se stalo magickou formulí pro odůvodnění jakéhokoliv navýšení cen. Nikdo už vlastně neví, jestli některé společnosti zdražují oprávněně na základě růstu nákladů nebo jen využívají všeobecného trendu a zdražují podle logiky – „když můžou oni, proč ne já?“ i když jim náklady rostou zanedbatelně ku míře zdražení.

Jak vlastně vzniká cena cloudového hostingu?

Cena cloudu je pro spoustu uživatelů těžko představitelná, jelikož vidí jen, že jim aplikace (například POHODA) funguje na nějaké vzdálené ploše. Pojďme se tedy zjednodušeně podívat co cenu tvoří:

Pronájem datacentra

Základní položkou seriózního poskytovatele cloudu je pronájem místa v datacentru, kam umístí poskytovatel své servery (Mezi takové nepočítáme IT firmy, které svůj server v kanceláři nabízejí ke sdílení klientům.) Jedná se o poplatek za to, že servery budou umístěny na střeženém a bezpečném místě, kde je několik způsobů ostrahy. Provozovatel datacentra garantuje nepřetržité dodávky elektrické energie, připojení k internetu, chlazení serverů i protipožární ochranu. Součástí smlouvy je typicky i cena za energie.

Pořízení serverů

Druhou základní položkou je pořízení samotných serverů a diskových polí pro uložení dat.  Dále je třeba řešit automatizované zálohování na další hardware pro případy obnovení starších verzí dat.  Aby byla služba spolehlivá, je vše řešeno dvakrát, pro případ výpadku jednoho z prvků. Tomuto řešení se říká zajištění vysoké dostupnosti. Nový hardware se typicky pořizuje jednou za několik let významnou investicí, která se plánuje v čase.

Správa, servis, zákaznická podpora

Třetí zásadní položkou je cena lidské práce profesionálů, kteří jednak zajišťují správu a servis serverů a také vyřizují požadavky zákazníků, jejich problémy a další provozní záležitosti. Tyto mzdové náklady je samozřejmě nutné promítnout do ceny hostingu.

Licence Microsoft

Poslední položka jsou licence uživatelů Windows Serveru od společnosti Microsoft, bez nich na serveru programy nespustíte.

Tyto čtyři položky tvoří většinu základu ceny, kterou musí provozovatel stanovit, aby vůbec pokryl provoz a na hostingu neprodělal.

Je aktuální růst cen oprávněný?

Pokud váš poskytovatel zdražil meziročně o 10–20 % jedná se o oprávněný nárust, rostou mzdy odborníků, ceny pronájmů i případné úroky na investičních úvěrech.

Pokud ovšem někdo zdražil o vyšší desítky nebo dokonce stovky procent nejedná o růst, který by byl zapříčiněn náklady, ale pravděpodobně jen snahou vydělat na aktuální krizi co nejvíc.

Jste nespokojeni s růstem ceny svého hostingu? Kontaktujte nás na info@aksystem.cz a rádi vám ZDARMA připravíme cenovou nabídku našeho hostingu CZCLOUD.

Potřebujete poradit?

Neváhejte se nám ozvat a využijte bezplatné konzultace.

Potřebujete poradit s e-shopem? Neváhejte se nám ozvat